Дизартрія у дітей: види, симптоми

        Останнім часом дизартрія у дітей – діагноз не рідкісний, але незмінно лякаючий батьків. Це порушення у вимові слів через недостатню іннервацію (зв’язок тканин і клітин з нервовими закінченнями) мовного апарату. При цьому спостерігається обмежена рухливість губ, язика, м’якого піднебіння та інших органів мови, що ускладнює артикуляцію (вимову).

Причини дефекту можуть бути різними, тому при перших же симптомах потрібно пройти відповідне обстеження і почати лікування.

 Види дизартрії

Види дитячої дизартрії залежать від ураженого місця:

· бульбарна обумовлена місцевим параліче м м’язів, що беруть участь в артикуляції, що обумовлює труднощі ковтання;

·     мозжечковая ураження мозжечка, що характеризується розтягнутою промовою з мінливою гучністю;

· коркова – наслідок ураження відділів кори головного мозку, що відповідають за м’язи артикуляції, супроводжується неправильною вимовою складів, хоча загальна структура слова дитиною зберігається;

· екстрапірамідальна (інші назви – підкіркова, гіперкінетична) виникає при порушеннях в підкіркових вузлах, відрізняється змазаною, невиразною мовою з нозальним відтінком;

·       паркинсонична спостерігається при паркінсонізмі, проявляється в сповільненій, невиразній  мові;

· псевдобульбарная дизартрия діагностується при центральному паралічі м’язів, її основний симптом – монотонність мови;

·       екстрапірамідна – поразка відділів головного мозку, що відповідають за роботу  лицьових м’язів;

·       стерта форма дизартрії спостерігається при порушенні вимови шиплячих і свистячих звуків;

·  холодова – симптом міастенії (нервово-м’язового захворювання), проявляється в мовних утрудненях при зниженні або підвищенні температури в тому місці, де знаходиться дитина.

Різні форми дизартрії проявляют себе по різному, вимагають індивідуального підходу в кожному конкретному випадку, особливого лікування. На спеціальному обстеженні діагноз уточнюється, і тільки після цього призначається курс терапії і намічаються прогнози.

Якщо, наприклад, холодова або стерта  дизартрія у дітей легко піддається корекції, дозволяє дітям навчатися у звичайній школі, то бульбарна і псевдобульбарна  можуть залишитися на все життя, навіть при самій інтенсивній терапії.

Причини захворювання

Причин захворювання не так багато. Це можуть бути:

· органічне ураження ЦНС, коли мускулатура дитячого обличчя істотно або незначно обмежена в русі, дитячий церебральний параліч (ДЦП);

· серйозні ураження головного мозку, окремих його ділянок – найчастіша і суттєва причина дитячої дизартрії, а вони вже обумовлені внутрішньоутробною інфекцією, недоношеністю, несумісністю резус-факторів мами і малюка, родовими травмами, патологіями в розвитку плаценти, асфіксією, сильним токсикозом, який перенесла мама, будучи вагітною;

·   енцефаліт, менінгіт, якими перехворів дитина.

Через те, що захворювання пов’язане з порушеннями центральної нервової системи та головного мозку, потрібно ретельне обстеження  дітей з дізартріей в умовах стаціонару.

На сьогоднішній день розроблені різні ефективні прийоми ранньої діагностики захворювання. В обстеження залучаються самі різні фахівці: логопеди, психологи, терапевти, психотерапевти, психоневрологи, дефектологи і багато інших – залежно від форми дизартрії.

 

Симптоми і ознаки дизартрії у дітей

Повна  характеристика дітей з дизартріею складається  фахівцями, але ряд симптомів можна  побачити самостійно. Крім порушень звуковимови збиваються голос, мовне дихання, темп, ритм, мелодійність мови. До ознак дизартрії відносяться:

·       слабкість артикуляційних м’язів, яка проявляється по-різному: при відкритому роті язик дитини вивалюється мимовільно назовні, губи занадто щільно стиснуті або надто мляві і не змикаються, спостерігається підвищене слиновиділення;

·       здається, що дитина постійно говорить в ніс, хоча ознак гаймориту і нежиті немає;

·       звуки в словах спотворюються, замінюються на інші, пропускаються – причому не якийсь один певний звук, а декілька або відразу всі;

·       порушується мовне дихання: до кінця фрази мова затухає, в середині речення дитина може почати часто дихати;

·       спостерігаються порушення голосу: у дітей, що страждають дизартрією, він занадто високий і писклявий;

 

·       проблеми з мелодійністю мови: дитина не в змозі змінювати висоту тону, мова відрізняється монотонністю, потік слів занадто швидкий або занадто уповільнений, але в обох випадках незрозумілий.