Консультація для батьків

«Роль сім'ї в розвитку пошуково-дослідницької активності дитини»

         Відомо, що ні одну виховну або освітню задачу неможна вирішувати без участі батьків, без тісного з ними контакту. Адже навіть в створенні куточків експериментування велике місце займають батьки. При цьому найчастіше у батьків виникає питання: "А навіщо? Навіщо нам займатися цією діяльністю?" Необхідно підтримувати пізнавальний інтерес дітей, їх прагнення пізнати нове, самостійно з'ясувати незрозуміле, бажання вникнути в суть предметів, явищ, дійсності.

При цьому вирішуються такі завдання:

1. Уміння бачити взаємозв'язки і взаємозалежності, здатність бачити розмаїття світу.

2. Розвиток власного пізнавального досвіду в узагальненому вигляді за допомогою наочних засобів (еталонів, символів, умовних замінників, моделей).

3. Включення в розумову діяльність моделювання і перетворювання дій.

4. Підтримка у дітей ініціативи, кмітливості, допитливості, критичності, самостійності.

5. Розвиток вміння спільної діяльності не тільки між дитиною і дорослим, а й між дітьми.

Організація йде за трьома напрямками:

1) Жива природа (різноманіття живих організмів як пристосування до навколишнього середовища, характерні особливості в різних кліматичних умовах).

2) Нежива природа (повітря, вода, грунт, електрика, звук, світло, колір, вага та ін.).

3) Людина (функціонування організму, рукотворний світ, матеріали і їх властивості, перетворення предметів).

 

 

Варіанти спільної дослідницької діяльності дітей і батьків

в ході використання природних ситуацій вдома.

 1. У ванній кімнаті дозвольте грати з порожніми баночками, флаконами, мильницями ("Куди більше води помістилося? Куди вода легше набирається? Звідки воду легше вилити? Чим швидше набрати воду в ванночку, відром або губкою?"). Це допоможе дитині досліджувати і визначати характеристику предметів, розвивати спостережливість.

2. При прибиранні кімнати, запитайте у дитини, як вона вважає, з чого потрібно почати? Що для цього потрібно? Що вона зробить сама? У чому їй знадобиться допомога? Подібна ситуація розвиває спостережливість, вміння планувати і розраховувати свої сили.

3. Займаючись ремонтом в кімнаті, дізнайтеся, якого кольору шпалери вона хотіла би бачити в своїй кімнаті? На що б їй приємно було б дивитися? Як вона думає, де найкраще повісити її малюнки? Це допоможе дитині навчитися висловлювати судження, фантазувати, аргументувати свою точку зору.

4. Запропонуйте поекспериментувати з предметами (тонуть або плавають у воді). Як думаєш, потоне пляшка чи ні? Що буде, якщо в неї набрати води? Скільки, по-твоєму, води потрібно набрати, щоб потонула? Якщо притулиш, а потім відпустиш, що буде? Це допоможе зрозуміти, що таке об’єм, робити відкриття і сміливіше експериментувати.

5. Поливаючи квіти, запитайте: чи всі рослини треба однаково поливати? Чому? Чи можна, побризкати всі рослини водою, а рихлити землю у всіх рослин? Це допоможе виховати дбайливе ставлення до природи і сформувати знання про рослини, способи догляду за ними.

        Розкажи - і я забуду, покажи - і я запам'ятаю, дай спробувати - і я зрозумію. (Китайське прислів'я).

        Слово "експеримент" походить від грецького слова "experimentum" і перекладається як досвід, проба.

        Експериментування пронизує всі сфери дитячої діяльності: прийом їжі, заняття, гру, прогулянку, сон. Цей метод дає дітям реальні уявлення про різні сторони досліджуваного об'єкта, про його взаємини з іншими об'єктами і середовищем існування. У процесі експериментування збагачується пам'ять дитини, активізуються розумові процеси, накопичуються розумові вміння, розвивається мова. Мають рацію ті батьки, які будують своє спілкування з дитиною як з рівним, визнаючи за ним право на власну точку зору, хто підтримує пізнавальний інтерес дітей, їх прагнення пізнавати нове, самостійно з'ясувати незрозуміле, бажання вникнути в суть предметів, явищ, діяльності. Знання, здобуті самостійно, завжди є усвідомленими і міцнішими.

 

 

Рекомендації батькам

для підтримки інтересу до пізнавального експериментування.

 

НЕ МОЖНА.

1. Не слід відмахуватися від бажань дитини, навіть якщо вони вам здаються імпульсивними. Адже в основі цих бажань може лежати така важлива якість, як допитливість.

2. Відмовлятися від спільних дій з дитиною, дитина не можеу спішно розвиватися в обстановці байдужості до неї дорослих.

3. Одномоментні заборони без пояснень сковують активність і самостійність дитини.

4. Імпульсивна поведінка дошкільника в поєднанні з пізнавальною активністю, а також невміння передбачити наслідки своїх дій часто призводять до вчинків, які дорослі вважають порушенням правил, вимог. Але це не так. Якщо вчинок супроводжується позитивними емоціями, ініціативністю і винахідливістю і при цьому не має на меті нашкодити кому-небудь, то це не провина, а витівка.

5. Не слід нескінченно вказувати на помилки і недоліки діяльності дитини. Усвідомлення своєї неуспішності призводить до втрати будь-якого інтересу до цього виду діяльності.

ПОТРІБНО

1. Заохочувати цікавість, яка породжує потребу в нових враженнях, допитливість: вона породжує потребу в дослідженні.

2. Надавати можливість дитині діяти з різними предметами і матеріалами, заохочувати експериментування з ними, формуючи бажання пізнавати нове, тому що цецікаво і приємно, допомагати їй в цьому своєю участю.

3. Якщо у вас виникає необхідність щось заборонити, то обов'язково поясніть, чому ви це забороняєте і допоможіть визначити, що можна або як можна.

4. Проявляючи зацікавленість до діяльності дитини, розмовляйте з нею про її наміри, цілі (ценавчить її цілепокладання, про те, як домогтися бажаного результату (це допоможе усвідомити процес діяльності). Розпитайте про результати діяльності, про те, як дитина їх досягла (вона придбає вміння формулювати висновки, розмірковуючи і аргументуючи).

5. З раннього дитинства спонукайте малюка доводити почату справу до кінця, емоційно оцінюйте його вольові зусилля і активність. Ваша позитивна оцінка для нього важливіше за все.

І пам'ятайте: "Найкраще відкриття - те, яке дитина робить сама".