Поради батькам

Як розвивати самостійність та відповідальність у дітей 

Сучасні і прогресивні турботливі матусі переглядають багато літератури, аби визначитись, як же правильно виховувати і навчати свою дитину, аби вона виросла достойною особистістю. Існують різноманітні методики, які привчають дітей до самостійності та відповідальності із самого раннього віку. До числа найефективніших належить методика Марії Монтессорі.

Система педагогічного виховання італійського педагога і ученого Марії Монтессорі з’явилася ще у першій половині XX століття. Звичайно, з того часу багато що змінилося та удосконалилось, але філософія та завдання цієї педагогіки все ті ж. Завданням, яке перед собою ставлять Монтессорі-школи, є підготувати дитину до життя, а не до школи. Адже, маючи впевненість, самостійність, повагу і любов, дитина у дорослому віці зможе досягти значних здобутків.

Головне у методиці – правильно налагодити процес. Найкраще вона діє при використанні її  принципів не лише у дитячому садку, а і вдома. Для цього варто дотримуватися кількох порад.

1. Надайте малюкові вільний доступ до всіх іграшок, посібників, наборів для творчості. Для цього розташуйте їх на зручній для нього висоті.

2. Дозволяйте дитині брати участь в житті сім'ї: допомагати прати – в залежності від віку,  полоскати, складати білизну в тазик, допомагати розвішувати або просто «прати»  поруч в іграшковому тазику ляльковий одяг; поратися на кухні – мити справжній або іграшковий посуд, витирати зі столу (можна навіть виділити дитині спеціальну ганчірочку), гратися з посудом, з крупою (під наглядом); прибирати – витирати пил, підмітати, пилососити або іграшковими побутовими приладами, або справжніми; доглядати за рослинами, тваринами і т.д.

3. Надайте дитині право самій обирати, у що грати. Якщо бачите, що малюк не знає, чим зайнятися, занудьгував, запропонуйте йому погратися разом, але не нав'язуйтеся.

4. Не поспішайте допомагати і підказувати дитині, якщо у неї щось не виходить відразу. Дайте їй можливість впоратися самостійно –  подолання труднощів розвиває характер та інтелект.

5. Хваліть малюка, коли він впорався із завданням, і підбадьорюйте, якщо у нього не виходить.

Якщо на одну іграшку претендує двоє дітей, вчіть їх домовлятися про черговість. Такі кроки допомагають виховувати внутрішню дисципліну, засновану на визнанні прав іншої людини, на повазі до нього та його роботи. Запропонуйте дитині дотримуватися правил, які діють у  Львівській школі Монтессорі, наприклад:

– хочеш працювати разом – домовся про це;

– можна спостерігати за роботою інших, не заважаючи їм;

– після роботи необхідно навести лад на робочому місці;

– коли важко, попроси про допомогу і подякуй за неї.

Будемо раді, якщо всі вище перелічені вище  поради і твердження стануть Вам у пригоді, у нелегкому процесі виховання власних дітей.


КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ

Материнська мова та інтелект дитини

Це неймовірно, але факт! Інтелект дитини на пряму залежить від мами, а від тата емоційна та мотиваційна поведінка.

Життя кожної людини починається з моменту поєднання двох статевих клітин, материнської та батьківської гамет, що містять хромосоми. Хромосоми несуть гени, і кожна з них – свій власний набір, вони перерозподіляються випадковим чином, утворюючи нові поєднання. Так, виходить, несхожі один на одного ми!

Сучасний американський дослідник, Роберт Пломін, стверджує, що кожна людина є унікальним генетичним експерементом, який нізаяких обставин не зможе бути повтореним. Навіть імовірність того, що малюки одних і тих батьків отримають однаковий набір генів, має один шанс з 64 трильйонів можливостей. Винятком є близнюки, але і там немає стовідсоткового збігу з генетичного набору.

Існує теорія що по материнській лінії передається здоров’я, а по батьківській – ІНТЕЛЕКТ, але допитливі вчені не зупинялися в дослідженнях. І ось які цікаві висновки вони отримали: доведено, що серед жінок переважає середній рівень інтелекту, а серед чоловіків часто зустрічаються коливання як в одну так і в іншу сторону. Чому так відбувається?

Виявляється, вчені провели перший масштабний генетичний експеремент з цього приводу і дійшли до висновку, що сила інтелекту успадковується по лінії саме матері, а не батька, як вважалося раніше.

Саме гени матері, як з’ясовується, відповідають безпосередньо за розвиток кори головного мозку, а батька – за розвиток лімбічної системи. Іншими словами, від мами ви взяли інтелект, від батька – свій типовий емоційний стан.

Більш того, деякі дослідження показали, що люди успадковують інтелект матері, тому що гени інтелекту розташовані на хромосомі X.

Гени, «транслюють» у спадок в Х-хромосомах. У жінок таких хромосом аж дві (XX), при тому що в чоловіків – тільки одна (XY), от тому гени, які відповідають за розум, в жінок більш активні, але тато-геній може передати свій рівень IQ лише дочці, але не синові.

Інтелект передається по Х хромосомі. Якщо народжується дочка, то інтелект від генія-батька однозначно передасться їй в гени разом з тією ж хромосомою Х, яка визначає її стать. Адже у неї буде дві Х хромосоми: одна – батьківська, а друга – якась одна з материнських. Тому сини, які проявили неабиякі здібності і таланти – тільки своїй матері зобов’язані за цей дар!

Нещодавно вчені з Університету Ульма в Німеччині виявили, що генетика не єдина причина розвиненого інтелекту. На те, розумні ви чи ні, вплинули й інші фактори.

Головний такий додатковий фактор – ступінь прихильності до матері, особливо у віці до двох років. Діти, які регулярно грали з ними в складні ігри, що вимагають розпізнавання символів, згодом виростали в більш розумних дорослих, ніж більшість їхніх однолітків.

Другий фактор – це любов. Якщо емоційні потреби дітей у віці до 13 років задовольнялися майже повністю, в їх гіпокампі утворювалося на 10% більше клітин, ніж у тих, хто емоційно був віддалений від матері.

 

Але вчені говорять, що інтелект лише на 50% залежить від генетики, а в іншому – від навколишнього середовища. 


Консультація для батьків

 «Ігри для дітей вдома»

 

Однією з умов нормального розвитку дитини та його успішного надалі навчання в школі є правильне формування мовлення в дошкільному віці. Будь-яке, навіть незначне порушення відбивається на поведінці дитини, на його діяльності. Необхідно працювати над розвитком усіх сторін промови, вирішуючи завдання формування правильної вимови, розвитку граматично правильної, зв'язного мовлення.

Ігри по дорозі в дитячий садок

«Хто уважний».

Можна запропонувати дитині позмагатися на уважність. Називається предмет, який зустрівся на шляху, паралельно виділяється відмітна ознака цього предмета. Наприклад: «Я побачив гору, вона висока» або «Я побачив машину, вона велика» і т.д. Можна запропонувати таке завдання: позмагатися з дитиною в підборі ознак одного предмета. Виграє, назвав більше слів. Виконуючи такі вправи, діти вчаться узгоджувати прикметники з іменниками.

«Веселий рахунок».

Можна проводити на вулиці, під час прогулянок з дитиною. При проведенні цієї гри не тільки закріплюється правильне вживання відмінкових форм іменників, але й уміння вести рахунок. Необхідно тільки іменувати кожне число при перерахунку предметів: наприклад, одне дерево, два дерева, три дерева і т.д., і стежити за чітким проговариванием відмінкових закінчень числівників і іменників.

«Риба, птах, звір».

На слово дорослого «риба» дитина повинен перерахувати види риб і навпаки, якщо дорослий перераховує і називає, наприклад, окунь, щука, сазан, дитина повинна швидко назвати узагальнююче слово.

«Що (хто) буває зеленим (веселим, сумним, швидким ...)?»

На конкретне запитання типу: «Що буває зеленим?» необхідно отримати як можна більше різноманітних відповідей: трава, листя, крокодил, стрічка і т.д.

«Відгадай предмет по парі інших».

Дорослий називає кілька предметів, дій, образів, а дитина відгадує: тато, мама - це сім'я, м'ясо, цибулю-це котлети, торт, свічки - це свято і т.д. Світ дитячої свідомості складається з одних питань. Їм все цікаво. Важливо використовувати такі ситуації для вдосконалення мови дітей.

«Я дарую тобі слівце».

Дорослий і дитина по черзі дарують один одному слівце, пояснюючи його значення, при цьому дитина може називати знайоме йому слово, а дорослий - незнайоме для дитини слово і не просто пояснюють значення цього слова. Але і складають з них речення. У ході таких вправ збагачується словниковий запас дитини, розвивається зв'язна мова.

 

 

«Жива пропозиція».

Можна грати всією сім'єю. Спільно складається речення з трьох, чотирьох слів, в залежності від кількості членів сім'ї. За кожним граючим закріплюється одне слово з речення. За сигналом всі повинні стати в одну шеренгу і прочитати речення, яке вийшло. Гру можна проводити кілька разів, при цьому важливою умовою є те, що кожен раз гравці повинні ставати в іншому порядку, тоді пропозиції будуть звучати по-різному. Наприклад, задумано пропозицію «Навесні розквітли блакитні проліски». В ході гри пропозиція може звучати так: «Розцвіли блакитні проліски весни» або «Блакитні проліски весни розквітли». Кожен раз, коли виходить нова пропозиція, потрібно дати можливість дитині прочитати його. Така гра сприяє розвитку інтонаційної виразності мовлення, а також допомагає сформувати у дитини пам'ять, увагу.

«Задом наперед».

Дорослі і дитина разом розповідають сюжет добре відомої казки, розповіді, починаючи з кінця.

«Інтелектуальний теніс».

Дитина називає слово і швидко передає (кидає) тенісний м'яч дорослому, з тим щоб він придумав до речі визначення, наприклад: море - синє; сонце - яскраве; дощ - грибний.

 

Ігри на кухні

«Смачні слівця» (за аналогією з грою «Міста»).

Кожне наступне слово починається зі звуку, на який закінчується попереднє слово.

«Частування».

Дитині пропонується пригадати смачні слова на певний звук: А - кавун, ананас і т.д.; Б - банан, бутерброд і т.д. Слова вимовляються дорослим і дитиною по черзі. Важливо, щоб дитина промовляв: «Я тебе пригощаю ананасом», «Я тебе пригощаю апельсином» і т.д. Паралельно з виконанням цього завдання дитина вправляється у правильному вживанні відмінкових форм іменників. Для закріплення вміння узгоджувати іменники з прикметниками можна запропонувати дитині додати до свого слова який-небудь ознака: «Я тебе пригощаю помаранчевим апельсином» або числівник «Я тебе пригощаю двома бананами».

«Плутанина» гра на закріплення складової структури слова.

Запропонувати скласти слово з складів, наприклад, са-ко (коса), ло-ми (мило). Якщо дитина знає букви і володіє складовим читанням, можна цю гру провести наступним чином: на аркуші паперу хаотично пишуться склади, дитина повинна з'єднати лінією склади, щоб вийшло слово. Гра сприяє розвитку моторики рук.

«Один-два».

Запропонувати дитині стати чарівником, перетворити два слова в одне або навпаки, наприклад, великі очі - великоокий, довгий хвіст - довгохвостий і т.д.

 

З метою введення в мову дитини антонімів можна пограти в гру «Навпаки».

Задається питання: «Ліс, який?». Необхідно відповісти парою слів-антонімів: ліс великий - маленький ліс, ліс старий - молодий ліс, ліс зимовий - весняний ліс або дорослий називає слово, а дитина підбирає до нього антонім.

 

Великий вплив на мова дітей надає розвиток дрібної моторики рук, так як доведено, що якщо розвиток рухів пальців відповідає віковій нормі, то і розвиток мови теж в межах норми. Проводячи вдома вправи на розвиток моторики рук, можна використовувати різноманітний підручний матеріал: білизняні прищіпки, пробки від пластикових пляшок, «сухі басейни» з горохом, квасолею, рисом.

«Ігри з білизняними прищіпками».

Різні геометричні фігури з різнобарвного картону з допомогою прищіпок перетворюються в предмети, силует тварин, птахів і т.д. Все залежить від фантазії граючих. Наприклад, овал можна перетворити на рибку, прилаштувавши їй, плавці з прищіпок, можна перетворити в їжачка, прищіпки будуть грати роль голок. Можна влаштувати веселу гру-змагання між членами сім'ї. Хто швидше зніме зі свого одягу прищіпки.

«Сухий басейн».

На дні миски з квасолею (рисом, пшоном і т.д.) заховати іграшки від кіндер-сюрпризу. Хто швидше їх дістане.

«Ліплення з тіста».

При приготуванні випічки дати дитині шматочок тіста і запропонувати йому зліпити будь-яку фігуру.

 

За допомогою таких ігор стимулюється дію мовних зон кори головного мозку, що позитивно позначається на мовлення дітей.

Розвиток мовлення дитини безпосередньо пов'язане з розвитком загальної моторики у дітей. Тому рухової активності дитини теж потрібно приділяти велику увагу, граючи з нею в ігри на розвиток координації рухів, просторової орієнтації. Спектр ігор і ігрових вправ, що сприяють вирішенню цих завдань, дуже великий.

«Спритний зайчик».

Запропонувати дитині пострибати на двох ногах з просуванням вперед.

«Збий кеглю» (будь-який предмет - коробку, пляшку).

Потрібно збити кеглю, прокочуючи м'яч вперед.

«Пройди, не зачепи».

Ходьба на носочках між предметами, поставленими на відстані сорок сантиметрів один від одного. Відстань можна зменшувати або збільшувати, залежно від можливостей дитини.

 

 

Кожну хвилину спілкування з дитиною можна перетворити на захоплюючу гру, яка сприятиме не тільки розвиткові мовлення дітей, формуванню особистості дитини, його морально-вольових якостей, а також стане своєрідним містком від світу дітей до світу дорослих.


 «Роль батьків у розвитку мовлення дітей»

 

«Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова».

 

Панас Мирний

       Мовлення є основним засобом спілкування. С. Аксаков писав: « Слово є перша ознака свідомого, розумного життя. Слово є відтворення усередині себе світу». Відтворення це йде все життя, але особливо інтенсивно – у перші роки життя. І дуже важливо допомогти дитині якомога успішніше оволодіти прекрасним даром.

 Дитина повинна чути правильну, виразну, багату мову. Без помилок і недоліків.

 Наявна двомовність нашого середовища може позначитися на мовленні дитини або позитивно, або негативно. Якщо дорослі, які її оточують, говорять чистою, правильною мовою, вона перейме це від них, а якщо спотвореною, перевантаженою грубими формами висловлювань, жаргонізмами –відповідний буде й результат. Проте самого наслідування і запам’ятовування для оволодіння умінням говорити не досить. Потрібна цілеспрямована послідовна робота з розвитку усного мовлення. Отже, щоб запобігти виникненню «суржику», батьки мають демонструвати дітям зразки правильного мовлення.

 Ви, батьки, повинні не просто володіти українською мовою. А бути провідником національної культури: знати і любити народну творчість, звичаї, традиції, особливості свого краю і передавати це своєму малюкові. Мова дорослого має бути доброзичлива, м’яка, лагідна, емоційна й виразна, звучати плавно й мелодійно. Важливі своєчасні міміка, жести, рухи. І головне – якщо діти бачитимуть, що батьки говорять українською мовою з внутрішньої потреби, а не примусово, вони наслідуватимуть їх.

 Дитині нелегко заговорити одразу українською мовою, якщо навколо вона постійно чує російську або змішану, а значить, потрібні особливий такт, терпіння, спостережливість, сімейне читання, вивчення римованих творів, прослуховування пісень, казок, перегляд фільмів для дітей. Слід відразу помітити появу говоріння, заохотити малого. І ще – процес оволодіння українською мовою досить тривалий, тому не треба постійно виправляти помилки, виказувати за це. Щирий, довірчий, невимушений характер розмови викликатиме у дитини бажання говорити українською мовою.

 Правила, яких потрібно дотримуватися батькам під час спілкування з дітьми.

 1.  Бажано, щоб дитина чула літературну мову в сім’ї, тому що мова дитини розвивається шляхом наслідування мови людей, які її оточують. Мова батьків, усіх членів сім’ї – це перший зразок, який наслідує дитина. Навіть якщо Ви мовчазні від природи – все одно постійно говоріть з малюком.

 2.  Супроводжуйте свої дії словами! Але не говоріть у порожнечу – дивіться малюку в очі. Це особливо важливо, якщо Ваш малюк надто активний і постійно рухається.

 3.  Завжди підтримуйте прагнення дитини до спілкування, вислуховуйте її уважно, не обривайте. Відповідайте на всі питання спокійно, неквапливо, чітко, виразно, голосом середньої сили, правильно виголошуйте звуки і слова – це допоможе малюку швидше опанувати правильну вимову.

 4.  Шануйте дитину! Давайте їй можливість чути себе і Вас. Під час розмови намагайтеся вимкнути телевізор, радіо тощо.

 5.  Ніколи не сюсюкайте з дитиною і не відтворюйте неправильну мову дитини.

 6.  Говоріть повільно, простими словами, короткими фразами, витримуйте паузи між фразами, тоді й діти, наслідуючи Вашу мову, навчаться правильно говорити.

 7.  Постійно читайте дитині добрі вірші, казки, розповіді, перечитуйте їх декілька разів, діти краще сприймають знайомі тексти.

 8.  Не вимушуйте дитину вивчати довгі вірші, не перевантажуйте мовним матеріалом.

 9.  Чітко називайте нові предмети та їх ознаки, спонукайте дитину до обстеження предмета.

     Особливу увагу приділяйте розвитку дрібної моторики, бо вона безпосередньо пов’язана з розвитком мови. Ліплення, малювання, ігри з дрібними предметами – усе це допоможе мові, а в майбутньому – в опануванні письма.

 Рідна мова відіграє унікальну роль у становленні мовленнєвої особистості дитини дошкільного віку. К. Ушинський назвав рідну мову «Цвітом духовного життя нації», порівняв її з квіткою, яка ніколи не в’яне і вічно розвивається.

 Опанування рідної мови, рідного слова починається з раннього дитинства, сім'ї, серед близьких і рідних дитині людей, а вдосконалення триває в дошкільних навчальних закладах, школі і упродовж  усього життя.

 Отже, рідна мова є загальною основою навчання і виховання дітей. Оволодіння рідною мовою як засосом пізнання та способом людського спілкування є найважливішим досягненням дошкільного дитинства.